Jste zde: Home » Zaniklé palírny whisky - Hillside & spol.

Zaniklé palírny whisky - Hillside & spol.


První ze série ochutnávek snů. Něco podobného – ale ve značně zjednodušené podobě – lze zažít jen ve Whisky Café L&B v Amsterdamu. (Už jste někdy viděli pohromadě 950 druhů single malt whisky? Pokud ne, udělejte si výlet. Stojí za to. Pro členy je dobrá zpráva, že do této certifikované mekky whisky – nejlépe zásobeného baru na světě – chystáme zájezd.)

 

Budova palírny BroraBudova palírny Lochside

Budovy palíren Brora a Lochside

 

Glenesk 12 y.o., 70cl, 40%, lahvováno palírnou

Hillside 1970, 25 y.o., 60.1%, lahvováno palírnou

Lahev HillsidePříběh Hillside/Glenesku (dvě jména pro tutéž palírnu) je neuvěřitelným příběhem, který by mohl napsat Jára Cimrman: prvek očekávání se střídá s prvkem zklamání. Změna střídá změnu a posléze se všichni setkávají, jen aby se ukázalo, že je každý někým jiným.
Původně se jmenovala Highland Esk a byla založena roku 1897 obchodníkem s vínem Septimem Parsonagem v budově továrny na len. V roce 1899 byla přejmenována na North Esk a o něco později byla zastavena, protože byla budova zabavena Britskou armádou během 1. světové války. V roce 1919 byla palírna opět přejmenována, tentokrát na North Esk Maltings, ale do roku 1938 žádnou whisky nevypálila. Tehdy byla převzata Josephem W. Hobbsem, který ovládal též Bruichladdich, Glenkinchie a Glenury Royal.
V palírně byla umístěna destilační kolona a pod názvem Montrose pálila grain whisky. Palírna byla znovu zabrána během 2. světové války a posléze byla v roce 1954 prodána Distiller's Company ltd. A pálit začala v roce 1959. V roce 1964 převedla Distiller's Company palírnu pod svou dceřinnou společnost Scottish Malt Distillers a obnovila klasickou sladovou palírnu pod názvem Hillside.
Hillside fungovala až do roku 1980, kdy se naposledy přejmenovala, tentokrát na Glenesk, ale ani ta neměla dlouhého trvání a byla v roce 1985 definitivně zavřena – licenci vrátila v roce 1992 a v roce 1996 byla srovnána se zemí.
Whisky z Hillside se používala hlavně do směsí (například známý VAT 69), její single malt plnění jsou velmi vzácná.

Brora 30 y.o., bottled 2002, 52.4%, lahvováno palírnou

Whisky BroraPalírna byla založena markýzem ze Staffordu, později známým jako vévoda Sutherlandu, v roce 1819. Nechvalně se tento muž proslavil při tzv. Vyklizení Vysočiny (akce s cílem podrobit Skoty a rozbít jejich klanový systém, při níž byli Skotové v průběhu osmnáctého století násilně vysídlování do nížiny a na pobřeží), kdy vyhnal z domovů přes 1.500 skotských chalupníků.
Původně se Brora jmenovala Clynelish a licence prošla nekolika rukama, až v roce 1896 spočinula v rukou glasgowských blenderů s názvem James Ainslie. Po krachu této společnosti přešla palírna do rukou Distiller's Company a Johna Riska – a ten poté část majetku odprodal Johnnie Walkerovi v roce 1916. Nicméně v roce 1930 byla palírna již zcela pod kontrolou Distiller's Company.
Původní Clynelish se těšil nesmírné popularitě a prakticky byl prodáván pouze jako single malt a nikoli jako součást blendů – ale i on podlehl tomuto trendu, když se potýkal s ekonomickými problémy v dobách krizí, v rozmezí mezi začátkem prohibice v USA a koncem 2. světové války.
Vzhledem k neustále vzrůstající poptávce blenderů po Clynelishi vybudovala v letech 1967-68 Distiller's Company vedle stávající ještě druhou palírnu, nazvanou také Clynelish – aby využila skvělého obchodního jména – a během let 1968-69 tedy vedle sebe existovaly Clynelish A a Clynelish B (není přesně jasné, které písmeno bylo používáno pro kterou palírnu).
Takové počínání ovšem narazilo na tvrdý odpor Asociace Skotské Whisky (Scotch Whisky Association), protože Clynelish A se velmi chuťově odlišoval od Clynelishe B, a celá situace vyústila v zavření původního Clynelishe v roce 1969 a ten byl pak znovu spuštěn jako Brora. Brora funguvala jako palírna speciálně pro blendery a produkovala silně rašelinovatou whisky.
Přesné fungování Clynelishe v letech 1969-1983 však mohlo být i trochu dobrodružnější: některé zdroje uvádějí, že byla Brora mezi lety 1969-1975 zavřena, jiné zase, že palírna nepálila sedm let před rokem 1969... Firma Diageo – původně Distiller's Company – pak do celé věci zasela ještě větší zmatek, když při uvedení třicetileté Brory (tu budete na této ochutnávce pít!) uvedla, že byla Brora zavřená v letech1968-1975 – a jednoduchým výpočtem zároveň zjistíte, že tato Brora je z roku 1972...
Co však definitivně jisté je, že byla Brora definitivně zavřena v době krize skotské whisky v roce 1983.

Glenugie 1977, 27 y.o., American Bourbon, 46.8%, lahvováno Murray McDavid

Glenugie bývá označována za nejvýchodnější palírnu ve Skotsku. Byla vybudována Donaldem McLeodem & Co. ve třicátých letech devatenáctého století a pálit začala v roce 1837. Na chvíli byla dokonce přebudována na pivovar, aby definitivně skončila jako sladová palírna Glenugie v rukou Scottish Highland Distillers v roce 1875.
Štěstí se však rychle odvrátilo – Scottish Highland Distillers ukončili činnost už za čtyři roky po jejím převzetí, a pak se s novými majiteli dveře netrhly... Což nebylo pro Glenugie dobré... Bylo to něco, jako střídání partnerů ve zvlášť nevhodné době.
Na vrchol slávy se Glenugie dostala pod Simonem Forbesem v letech 1884-1915, načež byla o pár let později zavřena na 12 let (1925-1937).
A její peripetie tím nekončily ani zdaleka.
Znovu Glenugie otevřel Seager Evans & Co., opět putovala z ruky do ruky, až se jí v roce 1958 ujal Strathclyde & Long John Distilleries, který následoval její podivný osud: nejprve se přejmenoval na Long John International a na začátku sedmdesátých let byl převzat Whitbreadem. 
Glenugie byla při tomto převzetí obětována a definitivně uzavřena v roce 1983. Destilační kotle byly prodány a budovy nyní používá olejářská firma.
Neexistují firemní plnění single malt Glenugie, ta se zásadně používala do směsí, a tak v naší ochutnávce najdete jedno z mála cenných nezávislých.

Lochside 10 y.o., 75cl, 40%, lahvováno palírnou

Whisky LochsideTato palírna vznikla roku 1975 z pivovaru. Založil ji Joseph. W. Hobbs, o němž jsme se zmiňovali už u Glenesku/Hillside, a většina její produkce končila v míchané whisky Sandy McNab (Byla tak populární, že se dostala i do vtipů: Yesterday, Sandy McNab was run over by a beer delivery truck. It was the first time for years that the drinks had been on him.). Palírna byla zastavena v roce 1992 a rozprodána v roce 1997. Produkovala sladovou i obilnou whisky, ale destilační kolona na obilnou byla odvezena po smrti Hobbse začátkem let sedmdesátých.

 

 

 

 

 

 

Zde můžete zjistit, zda se tato ochutnávka v nejbližší době pořádá, kde, a případně se rovnou přihlásit.