Jste zde: Home » Stáří whisky

Stáří whisky


Tak důležitý údaj, jako je stáří whisky, má pro mne osobně hořkou příchuť. Byl jsem pozván na svatbu kamarádky, a šťastný tchán nás s výrazem spiklence pozval na velmi starou whisky, kterou schraňoval pro tuto speciální příležitost. Moje chuťové pohárky se postavily do pozoru v očekávání orgií... A tu položil na stůl lahev jakési - dnes už naštěstí nevyráběné - koktejlové whisky bez označení stáří, kterou pětadvacet let opatroval jako oko v hlavě...
Takže: jediná pravá whisky je skotská (irská je whiskey, americká bourbon a cokoli dalšího), a vztahují se na ni skotské zákony, které praví, že není-li na lahvi uvedeno jinak, musí být stará minimálně 3 roky. Jde-li o whisky míchanou, pak musí být 3 roky stará ta nejmladší whisky ve směsi. (Ty další, pokud budete mít štěstí, mohou být staré třeba 3 a půl roku! Každý rok zrání stojí peníze a Skotové jsou spořiví.)
Stářím se rozumí zrání v sudu. V lahvi whisky už nezraje. Výhoda sice je, že se nekazí, ale to je všechno. U kvalitní whisky pak hledejte dvě data: datum destilace (kdy byla whisky vypálena a stočena do sudu) a datum lahvování (kdy byla ze sudu stočena do lahví). To mezi nimi je doba zrání, tedy stáří. Nic víc. Pokud někde v nabídce uvidíte zkratky "y" nebo "y.o.", znamená to "years" nebo "years old", tedy stáří.