Jste zde: Home » Jak vypadá ochutnávka

Jak vypadá ochutnávkaTato ochutnávka je skutečně zdarma. Ne za symbolickou cenu, ale opravdu a úplně zadarmo. Důvod je prostý: věříme, že kdo single malt whisky jednou ochutná, stane se jejím přítelem. Pokud vám tyto whisky přijdou důvěrně známé, jste pravděpodobně Milovník nebo Znalec, a vaše oči by měly spíše spočinout zde.

 

Ochutnávka Průřez skotskou whisky

Ochutnávka je obřad. Vede ji velekněz, tedy jeden ze zkušených členů klubu, a pomalu zasvěcuje novice (nebo bratry zkušené v jiných oblastech a směrech) do nových poznatků. Whisky však má proti jiným vírám několik výhod: Nevadí jí, pokud máte i jiné, vytváří atmosféru přátelství a porozumění a ne strachu a nejistoty, sdružuje lidi otevřené a nikoli tajnůstkářské a všeobecně skvěle působí na atmosféru a družnost.
Začíná se obvykle zasvěcením do oblasti, chuti nebo specifika whisky, která se ten večer stává objektem zájmu. Někteří přednášející si občas neodpustí pokusy o vousaté skotské vtipy, ale povšechně se doporučuje se jim smát, protože musíme uznat, že si dali s přípravou mnoho let práce a navíc se museli řádně připravit přechutnáním všech vzorků.
Pak přichází na řadu první vzorek. V případě této ochutnávky The Glenlivet.
Glenlivetologie je tak složitá oblast, že abych Vás nepřipravil o požitek, pouze uvedu, že Glenlivet začal pálit jakobiánský uprchlík jménem Gow, což znamená kovář, a aby ho už nechytili, přejmenoval se vychytrale na Smith, což je v angličtině totéž.
Po příběhu Glenlivetu je na řadě sklenka Bruichladdich 3D. Bruichladdich je výborná příležitost k osvětlení základní technologie výroby whisky, protože je to jedna z mála tradičních palíren, kde se vše dělá ještě ručně. Projevuje se to hlavně na ceně této whisky, ale chutná skvěle. A cena Vás nemusí zajímat, když vás zveme. Co se dá dělat.
Následuje Talisker, jehož pití se též přirovnává k polknutí Mahlerovy symfonie. Protože jsou někteří naši členové hudebně nadaní a dobře zásobeni, obvykle tuto skutečnost na ochutnávce nezmiňujeme, protože whisky probouzí gentlemanské touhy po sázkách a papír je všeobecně málo stravitelný. Zato se však dozvíte o jedinečnosti ostrovních whisky.
A vše vůbec nekončí ale začíná nejznámější, románovou whisky jménem Laphroaig. Whisky uctívanou a proklínanou současně, na níž si musíte udělat názor sami. Jisté je, že jód, který obsahuje, je pravděpodobně schopen vyléčit většinu nemocí, o kterých jste třeba ani nevěděli, že je máte.
Následuje kontinuální nekonec ve formě dalších sklenek a panáků za klubové ceny, výborná příležitost ochutnat whisky, které mimo našich členů pilo jen málo smrtelníků: single cask edice (existuje pár set lahví na světě), ročníkové edice... Tak na zdraví!

Jak a kdy se ochutnávka zdarma pořádá?


Tyto ochutnávky se zásadně pořádají v klubovně. Protože velmi kolísá počet přihlášených, fungují na jednoduchém principu: přihlásíte se (pouze osobně) v klubovně a zanecháte na sebe asistentce spojení. Ona vás týden před pořádáním této ochutnávky kontaktuje a vy buď potvrdíte účast, nebo přesunete svou přihlášku na následující termín.