Jste zde: Home » Klubový Top ten

Klubový Top ten


Tyto whisky si oblíbili naši členové v roce 2007.
Račte se inspirovat.

Žebříček za rok 2006 si můžete prohlédnout zde. Na první pohled je patrný posun od běžných plnění k unchillfiltered whisky a nezávislým plněním. Bravo, přátelé!

Whisky Glenrothes 1989 Bottler Blackadder 1. Glenrothes 14 y.o. (1989), RAW cask, cask no. 18832, 56,6%, Blackadder

Vítězství této whisky je zcela určitě zapříčiněno jejím nasazením do nejúspěšnější ochutnávky konce roku 2007 Hledání milenky, místo Aberlouru 1990 od téhož bottlera, který mezitím definitivně došel.
Potvrdilo se tak staré pravidlo, že co zařadí Blackadder do své RAW cask edice, to je prostě nepřekonatelné...

Hodnocení této whisky podle členů Whisky klubu:

Aroma: karamelky, slad, na pozadí lékořice.
Chuť: Citrusy, karamel.
Dokončení: Dlouhotrvající, měkké s jemným dozvukem mentolu.Whisky Bruichladdich 1994 Natural Cask Private Edition bottler Whisky klub2. Bruichladdich 13 y.o. (1994), Natural cask (single cask, cask strength, unchillfiltered), cask no 06/003020, 53,7%, Whisky klub

Tato whisky by zřejmě zvítězila, nebýt toho, že členové, kteří se nezúčastnili prvních letošních ochutnávek, ji neměli šanci ochutnat. Je to - v této chvíli - jediná whisky této kvality (single cask, unchillfiltered, cask strength), která se dá koupit kromě velmi drahých luxusních whisky od Chieftain's.

Hodnocení této whisky podle členů Whisky klubu:

Vůně: vřes, rozinky, slad, kakao, slanost oceánské brízy, madeira, povidla
Tělo: plné, hřejivé, zpočátku ostré
Chuť: sladce slaná, exotická koření, špičková hořká čokoláda, višně v rumu v čokoládě, ořechový olej, slabý tón rašeliny, lesní povidla
Dokončení: velmi dlouhé, hřejivé, ořechově-pepřové, slanéWhisky Bunnahabhain 1997 bottler Signatory3. Bunnahabhain 10 y.o. (1997), unchillfiltered, 46%, Signatory

Překvapivý post na stupních vítězů pro Bunnahabhain... Zde přenechám slovo jednomu  těch členů, co této whisky dali svůj hlas (neučesané, ale neuvěřitelně sugestivní): "To, co předvedla tahle lahev Bunnahabhainu, to mi zamotalo vjemy... neočekávaná vůně, která je (pro mě) tak zvláštní, že je prostě úžasná... a mé chuťové pohárky prožily (aspoň doufám) nejhezčí chvíle během jejich kariéry v mé klapačce..."

Hodnocení této whisky pode členů Whisky klubu:

Aroma: plné, bohaté, kouřové, kořeněné, rašelinné.
Chuť: plné, zpočátku medové a ovocné (švestky, jablka), pak se jí zmocní rašelina a kouř a pokračují jódové, mořské tóny.
Dokončení: dlouhé, čerstvé, návrat koření, ovoce a cigaretový kouř.Whisky The Glenlivet Nadurra 16 y.o.4. The Glenlivet 16 y.o. Nadurra, unchillfiltered, cask strength, 57,2%

Jeden z posledních - koneckonců je nejtradičnější - kdo podlehli poptávce po přírodní, tj. nefiltrované whisky v plné síle. Zjednodušeně řečeno "ze sudu do lahve". Glenlivet opět dokázal, že do čehokoli se pustí, myslí to vážně. Nadurra (gaelsky přírodní) je neuvěřitelně pitelná whisky. Chutná - ať si Glenlivet co chce říká - po medu a voní loukou plnou pampelišek. "Až" čtvrté místo připisuju na vrub trošku vyšší ceně.

Hodnocení této whisky podle výrobce:

Aroma: intenzivní, lechtivé, čerstvé a čisté, plný košík ovoce - hrušky, baby banány, anannas, kokos, náznak plodů mučenky, citrónová dřeň, zelená jablka - dává pocit povzbuzující čerstvosti, smetanové tóny pralinek, v pozadí bylinkové a kořeněné tóny, zelený čaj, koriandrová semínka.
Chuť: křepká, chuť vzbuzující, olejově obaluje jazyk, škádlí chuťové pohárky, alkohol je perfektně zkrocený a nepálí. Dušené broskve ve vanilkovém syrupu, bílá čokoláda, anýz, kandovaný zázvor.
Dokončení: suché, čisté, křehké, velmi dlouhé, anýz, hořké pomeranče, zázvor.Glenlivet Cellar5. The Glenlivet 1983 Cellar Collection, French Oak

První whisky, která přežila v žebříčku z loňského roku. Není divu, Cellar Collection, jejíž ochutnávku chystáme, je famózní. Musíme mít na paměti, že Glenlivet má z čeho vybírat: kdyby si teď tato palírna udělala prázdniny, nedostatek její whisky začneme pociťovat (při dnešní spotřebě) za 50 let...

Hodnocení této whisky podle M. Jacksona (Whisky Magazin):
Aroma: hodně květin, tříslovina, dubovost. Opojné až  hypnotické.
Chuť: Broskve, med, anýz.
Dokončení: Jemná, suchá dubovost.

Hodnocení této whisky podle Dave Brooma (Whisky Magazin):

Aroma: sevřená vůně skořice, hřebíčku, jablek a vřesu.
Chuť: Vřes, suchá tráva a křížaly. Skvěle zralá, vyvážená a kořeněná s exotickým podtextem.
Dokončení: čisté a dlouhotrvající.


Whisky mortlach 1990 bottler Signatory6. Mortlach 16 y.o. (1990), unchillfiltered, 46%, Signatory

Mortlach je klubovým favoritem už od jeho založení, jen si občas přehodí místo s Clynelishem. To, že se nám tu tyto whisky tak seřadily, má však zřejmě pragmatičtější důvod, a to je jejich zařazení do ochutnávek.
Kombinace Clynelish - Mortlach (pořadí, v jakém byly tyto whisky zařazovány) od Signatory v edici unchillfltered je tak magická, že se tyto lahve vždy 1. dopily jako první a 2. kompletně vyprodaly. Smutný osud pro ty, kteří se s těmito whiskami mohou seznámit už pouze na základě žebříčku. Z toho plyne ponaučení: čtěte pozorně stránky Whisky klubu, staňte se členem a věnujte pozornost Teorii 12 lahví.

Hodnocení této whisky podle M. Jacksona (Whisky Magazin):

Aroma: vůně čerstvého chleba přímo z pece.
Chuť: velmi ořechová, ječmenný cukr, kořeněná komplexnost.
Dokončení: náznak plodů mučenky, velké, výrazné a dlouhé.

Hodnocení této whisky podle D. Brooma (Whisky Magazin):

Aroma: mocné, masité, Bovril, pražené kaštany, tmavé máslo, melasová karamela, škrtnutá zápalka. S vodou - bohaté, kouřové (táborák).
Chuť: silné a mocné, opět masité, voda přidává sladkost a vytáhne ze suchých kouřových tónů uhlí a pražené kávy i sušené ovoce.
Dokončení: táborákový popel.Clynelish7. Clynelish 1992, unchillfiltered, 46%, Signatory

Tohle univerzální mazadlo (myšlena tím olejovitost, nikoli účinek na lidský organizmus) je prostě jedinečné. Donedávna neexistovala firemní plnění, a tak byli nezávislí bottleři prakticky jediní, kdo Clynelish dodávali.
Zajímavostí téhle whisky - kromě toho, že se také udržela z žebříčku minulého roku - je fakt, že se vlastně nejmenuje Clynelish, ale Brora. Pokud Vás zajímá víc, mrkněte se sem.

Hodnocení této whisky podle členů klubu:
Aroma: vytříbené, sladkost sladového ječmene, citrusového ovoce a koření (pepř), tráva (vřes) a zralé ovoce.
Chuť: hladká, návrat k obilné sladkosti, vyvíjí se jemné anýzové a ovocné tóny (jablko, kdoule).
Dokončení: čisté, jasné, zeleninová struktura a jemné náznaky moře na lékořicovém pozadí.


Whisky Aberfeldy 1989 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice
8. Aberfeldy 17 y.o. (1989), 43%, Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice

Neuvěřitelně komplexní whisky, která se střídá s osmnáctiletým Taliskerem ve vedení na ochutnávce Pocta Michaelu Jacksonovi. Tato edice zrála v sudech refill sherry (druhé plnění sudu po sherry), což jí dává ovocnost spojenou s dubem v pozadí. Když k tomu připočítáte klasickou jemnost whisky z Vysočiny, dostáváte báječnou kombinaci.

Hodnocení této whisky podle výrobce:

Chuť: velmi plná, sladší, čistě karamelová.
Dokončení: suché, ovocné a listové, slabě ořechové.Ardbeg Uigeadail9. Ardbeg Uigeadail, cask strength, unchillfiltered, 54,2 %

Tímhle "černým Ardbegem", jak jej nazývají v jeho rodišti na Islay, mne napájeli místní. Považují ho za rodinný klenot. A Uigeadail jím rozhodně je - třeba už jen proto, že je to poslední whisky, která přežila z loňského žebříčku. Tak si ho spolu s těmi bodrými Skoty dejme. Slainte!

Hodnocení této whisky podle M. Jacksona (Whisky Magazin):

Aroma: intenzivně štiplavě kouřové, suché, čisté.
Chuť: pevná, nejprve hebká, pak exploze na jazyku.
Dokončení: horké, alkoholické, šokující.

Hodnocení této whisky podle D. Brooma (Whisky Magazin):

Aroma: sladké, ale dráždivě kouřové, limetková marmeláda, rašelinný oheň, slad, kakao, slaneček.
Chuť: bohatá, koncentrovaná a mocná - začazená s lehkým dehtovo-lékořicovým dotekem, návrat limetky.
Dokončení: dlouhé, sladové.

Hodnocení této whisky podle C. Nijse:

Aroma: kouř a rašelina, dále sherry, muškátový oříšek a ovocné tóny na olejovém základě.
Chuť: sladká a ovocná.
Dokončení: dlouhé, ovocné, zemité.Whisky Talisker 18 y.o.10. Talisker 18 y.o., 45,8%

Vlastně jediná "běžná" whisky v letošním žebříčku. A aby se jí to podařilo, musela vyhrát cenu World Whiskies Awards 2007 a zasloužit si to tím, že je opravdu výtečná. Většina milovníků desetiletého Taliskeru bývá v šoku, když se napijí jeho plnoletého bratříčka. "O kolik můžete vylepšit téměř dokonalou whisky?" ptají se. Pak si dají první doušek a zjistí, že opravdu o hodně...

Hodnocení této whisky podle N. Meijbooma:

Aroma: velmi přitažlivé a komplexní - moře, kouř, rašelina, slad, tmavá čokoláda, suché dřevo a medová sladkost.
Chuť: typicky taliskerová peprnost je překryta sladkostí a chutí dřeva.
Zakončení: dlouhé, sladké, suché.

Hodnocení této whisky podle whiskyguide.com:

Aroma: mírný kouř a vanilka.
Chuť: tělnatá, dobře vyvážená - kouř, ovoce, slad a slanost.
Dokončení: velmi dlouhé.

Hodnocení této whisky podle www.malts.com:

Aroma: bohaté a ovocné, švestky, ryngle, možná sušená pomerančová kůra, v pozadí rumové karamely a nitka kouře, které se postupně dostává do popředí. S vodou se objevuje mořský charakter, mořské řasy, jód a zápalky.
Chuť: plná, hladká, nejprve sladká, pak asertivnější se závanem kouře, celkově hřejivá, vyvíjí se směrem ke kouři, uhelnému dehtu a karamelám.
Dokončení: středně dlouhé s palčivostí pro Talisker typickou.